CPA Australia Plan Your Own Enterprise Competition

Congratulations to the winners of CPA Australia Plan Your Own Enterprise Competition 2017.

Congratulations to all the state and territory winners of the CPA Australia Plan Your Own Enterprise Competition 2017.

This year’s National Winners

Division 1

National Division 1 (Individual)

Australian Capital Territory

Name:                             Jessica Lauc
School:                            Merici College
Plan Name:                    Leadz

Plan Description:  Leadz will manufacture a new concept in dog leads that can be worn comfortably by dogs and provide practical compartments where tidy bags and dog treats can be stored. The primary slogan of Leadz is Take the Lead representing the innovative and playful nature of the brand.

Jon Aloni, General Manager – Victoria, CPA Australia with National Division 1 Winner, Jessica Lauc, Merici College, Australian Capital Territory

National Finalists (Rear L-R: Sam Pegler QLD, Harman Singh WA, Lotfullah Yousefi SA, Sean Cruz TAS, Isabella Di Toro NT, Jessica Lauc ACT, Lucy Bell NSW. Front L-R: Tony Kuc, President BEA, Maybel Gardner VIC, Jon Aloni, General Manager – Victoria, CPA Australia)

 National Division 2 (Group)
Victoria

Names: Elise Atkins, Jack Bellinger, Ashley Chamberlin, Jacob Holm
and Connor McLean
School: Hopetoun P-12 College
Plan Name: MSR – Mallee Sports and Rec

Plan Description:  Located in the southern Mallee district about 400 kilometres North West of Melbourne, MSR is a store providing for a wide range of outdoor and sporting equipment to cater for the needs of local residents and tourists. Well located near sporting fields, Lake Lascelles and close to other shops, this partnership’s mission is for a happier and healthier Hopetoun.


Congratulations to the winners of CPA Australia Plan Your Own Enterprise Competition 2016.

Congratulations to all the state and territory winners of the CPA Australia Plan Your Own Enterprise Competition 2016.

This year’s National Winners

Division 1

Name:        Sarah Matthias
School:       Loreto Normanhurst, NSW
Plan:           Waffles on Wheels

Sarah Matthias
Sarah Matthias receiving her award from
CPA Australia’s Jesse Moors

Division 2

Names:      James He and Anthony Vanderkop
School:      The Hutchins School, TAS
Plan:           Swavoury Crepes

Highly Commended

Names:      Hao Ding/Qiyuan Jia

Schools:     Nossal High School/Glen Waverley Secondary College, VIC

Plan:          OranG

Following is a list of all state/territory Division 1 and Division 2 finalists –

Division 1 Finalists

Kristen Zeller, The Canberra College, ACT

Sarah Matthias, Loreto Normanhurst, NSW

Alan Shyju, Darwin High School, NT

Ray Feng, Queensland Academy for Health Sciences, QLD

Jasmine Willson, Woodcroft College, SA

Toby Burnell, The Hutchins School, TAS

Sara The, Presbyterian Ladies’ College, VIC

Rupert Kang, Wesley College, WA

Division 2 Finalists

James He and Anthony Vanderkop, The Hutchins School, TAS
Hao Ding, Nossal High School, and Qiyuan Jia, Glen Waverley Secondary College, VIC

Cormac McCarthy and Jack Apel, Toowoomba Grammar School, QLD

Lucinda Penn and Ruby Butcher, Seymour College, SA

Shelby Greenslade and Matthew Jankowski, St Marks Anglican Community School, WA

Ashna Kapoor, Anna Michael and Ashley Oliver-Sjahry, MLC School, NSW

Business Educators Australasia is very grateful for the significant support provided to this Competition by CPA Australia.

Details of the 2017 Competition will be available in March 2017.